I co ja robię tu…?

10 maja 2018 roku, w Warszawie odbyło się Forum Monitoringu Wizyjnego, organizowane przez Nova Skills. W trakcie Forum prelekcję wygłosił Prezes Zarządu Instytutu Bezpieczeństwa i Informacji, pan Grzegorz Krzemiński.

Tytuł wystąpienia: 

I co ja robię tu…? – zapytała przerażona kamera.

Opis: 

Bardzo modne ostatnio stało się podejście czy też myślenie oparte o ryzyko (risk based thinking/risk based approach). A czy w systemach monitoringu wizyjnego naprawdę je realizujemy? A jeśli tak, czy potrafimy je wykazać? Czy wiemy po co naprawdę monitorujemy konkretny obszar, urządzenie, obiekt? Czy znamy jego sens?

W krótkiej prezentacji postaram się pokazać w jaki sposób przygotować prosty opis, w którym myślenie na poziomie strategicznym (właśnie oparte o ryzyko) wiąże się z podejściem typowo operacyjnym, czyli gdzie fizycznie zamontować urządzenie.

Zapraszam w krótką, ale niesamowicie wciągającą podróż. Stacja początkowa – Analizy Strategiczne, które w standardach ISO nazywają się kontekstem zewnętrznym i wewnętrznym organizacji. Dalsza podróż przebiega przez niekomercyjne miejscowości, dostępne wyłącznie dla nielicznych. Zaczniemy od nieznanych szerokiej publiczności atrakcji, w uroczym zakątku SWOT. Ta przepiękna miejscowość leży tuż obok Polityki Bezpieczeństwa, skąd blisko (dosłownie kilka minut) do Strategii Bezpieczeństwa. Krótka przerwa w MCST i z oddali widzimy nasz cel! Stacja końcowa – cudowne uzdrowisko o wdzięcznej nazwie SENS.